Elke derde zondag van de maand wordt in het Vestingmuseum Naarden een Schuttersdag georganiseerd. Publiek kan voor de prijs van een gewoon toegangskaartje dit schietgebeuren meemaken.

Er is in het vestingmuseum binnen altijd al veel te zien,
maar nu ook buiten op de wallen. Daar staan de kanonnen opgesteld en lopen de kanonniers, in de uniformen die in 1815 gebruikelijk waren, te paraderen.


Ook een marketenster ( zoetelaarster) is in de klederdracht van toen met haar dranktonnetje aanwezig.

Op Schuttersdag worden 2 keer per dag kanonnen afgeschoten.
De manschappen komen in gelid op, het hele protocol van toen wordt afgewerkt.
Aangezien er vanuit de Gemeente (vroeger Naarden, nu Gooise Meren geheten) pas vanaf 2 uur vergunning is afgegeven om de zondagsrust te verstoren, staat er al vóór 2 uur een menigte te wachten.
Om die menigte bezig te houden zijn er poffertjes verkrijgbaar (kleine bakplaat, lang wachten) én is er ook een klein kanon dat afgeschoten kan worden door kinderen.



Ze moeten dan een plastic fles met water uit een ton vullen, de fles in het kanon inbrengen en dan met een fietspomp pompen, waarna de plastic fles wegschiet [opletten voor de terugslag, want menig kind, dat niet snel wegspringt heeft daarna natte kleertjes]


De knallen van het grote kanon zijn oorverdovend (inderdaad wordt de zondagsrust verstoord)
Deze zondag was het erg koud, hetgeen een beetje de pret bedierf én op de blaas werkte; er stond een rij voor het ene damestoilet. In de rij raakte ik aan de praat met een vakantievierende dame uit India, ze vond het allemaal mooi, maar zó koud!

Misschien is het de volgende Schuttersdag (21 mei) wat “gezelliger weer” voor dit historische spektakel
Wie heeft er nu een spektakel gemaakt van deze dag, de Commandant van de vesting of baars of zijn pf haar lief ? Johannes
LikeLike