De Hondsdagen *)

De warmste dagen van het jaar vinden plaats tijdens de Hondsdagen (2020)
22 juli tot 22 augustus 2020  
Zo genoemd vanwege de Hondsster; Sirius.**)

sirius
foto: Door Torsten Bronger. – Copyright © 2003

Als Sirius tegelijk met de zon opkomt  noemt men dat Hoogzomer; of de Hondsdagen: de heetste tijd van het jaar.

De meeste hittegolven komen dan ook in deze periode vóór én het is ook de periode waar het nog nóóit (waar dan ook in Nederland) aan de grond ’s nachts heeft gevroren!

 

Ik kwam ook ergens een rijmpje over de Hondsdagen tegen

Komen de hondsdagen met regen, dan komen we slechte tijden tegen.

Komen de hondsdagen helder en klaar, dan wacht ons een gunstig jaar
.

Er was nogal wat bijgeloof rond 1800 en in de Hondsdagen zouden er ook “rare” dingen met honden kunnen gebeuren, geloofde men. Daarom deed men op verschillende plekken in Nederland alle honden vanaf 20 juli (begin van de hondsdagen) muilkorven omdat men dan extra bang was voor Hondsdolheid
In de provincie Gelderland was het in 1826  bijvoorbeeld verboden honden gedurende de Hondsdagen los te laten lopen: ze moesten aangelijnd zijn of vastgelegd worden!

 

 

*)  Hondsdagen is géén gedefinieerde meteorologische term

orion
**) Sirius was, in de Griekse Mythologie, de hond van Orion. Toen Orion stierf  kregen hij én zijn hond een plekje aan de hemel in het sterrenbeeld; de Grote Hond.

 

Een gedachte over “De Hondsdagen *)

  1. Natuurlijk wist ik dit niet, maar dat is niet vreemd, ik ben en was nooit nieuwsgierig, alleen naar dingen en situaties, die mij dacht ik iets zeiden. de Hondsdagen zegt me nog niks, of niet meer iets, maar dat op dit moment te leren is heel bijzonder: ik maak in mijn slechtste conditie te ergste hittegolf mee van mijn leven. Zegt me dat iets ? Moet ik over na denken,leidt dat tot iets dan hoor je het van me, Johannes

    Like

Geef een reactie

Vul je gegevens in of klik op een icoon om in te loggen.

WordPress.com logo

Je reageert onder je WordPress.com account. Log uit /  Bijwerken )

Facebook foto

Je reageert onder je Facebook account. Log uit /  Bijwerken )

Verbinden met %s